Program Rozwoju Czytelnictwa

W roku szkolnym 2023/2024 Przedszkole w Starej Kamienicy ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” pozyskało środki finansowe na rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci. W ramach projektu zaplanowaliśmy wiele działań promujących czytelnictwo, m.in. spotkanie z literaturą i głośne czytanie przez zaproszonego gościa (rodzica), wzbogacenie księgozbioru przedszkola wykorzystywanego w codziennej pracy z dziećmi, organizacja kącików literatury w salach, codzienne czytanie wybranych książek i opowiadań, wyjścia do Biblioteki Gminnej oraz inne formy przyczyniające się do zainteresowania literaturą najmłodszych dzieci. Zostały zakupione książki o różnorodnej tematyce, które uatrakcyjnią grupowe kąciki książki.

Niebawem w holu przedszkola pojawi się kącik wędrujących książek, czyli przedszkolna mini biblioteczka. Znajdą się tam ciekawe pozycje z literatury dziecięcej, które dzieci będą mogły wybrać zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i zabrać ze sobą do sali przedszkolnej. Książki umilą także dzieciom stałe, codzienne, wygospodarowane w trakcie  pobytu w przedszkolu chwile, przeznaczone na czytanie przez wychowawców. Jest to czas codziennej poobiedniej i popołudniowej relaksacji. Czas, kiedy nic nie rozprasza i najważniejsza staje się wspólna lektura. Dzieci nie tylko słuchają czytanego utworu, ale też o jego treści rozmawiają, a niejednokrotnie rysują występujące w utworze postacie, zwierzęta, zdarzenia. 

Zachęcamy również rodziców do wspólnego czytania razem z dzieckiem. Czytanie dziecku tekstów literackich rozwija jego wyobraźnię, oswaja ze słowem pisanym, wpływa na rozwój zainteresowań czytelniczych, tworzy wzorce zachowań i buduje pozytywny stosunek do literatury. Ponadto czytanie sprzyja rozwijaniu zdolności słuchowych, wpływa na poszerzanie zasobów słownictwa, a przede wszystkim wzmacnia więź  pomiędzy opiekunem, a dzieckiem oraz zapewnia prawidłowy rozwój intelektualny. Czytanie książek w dzieciństwie wpływa na kształtowanie i rozwijanie zainteresowań w przyszłości.

Wybrane w projekcie czytelniczym propozycje literatury dziecięcej to książki mądre i pouczające, książki dla chłopców i dla dziewczynek, w twardej i miękkiej oprawie, bogato ilustrowane i pięknie wydane, o zróżnicowanej treści i tematyce. 

Księgozbiór obejmuje pozycje z następujących kategorii:

 • Baśnie i bajki
 • Książki edukacyjne
 • Legendy i mity
 • Literatura dziecięca
 • Pomoce i materiały edukacyjne
 • Popularnonaukowe
 • Wiersze i rymy
 • Audiobooki i e-booki
 • Książki o emocjach
 • Bajki terapeutyczne
 • Encyklopedie

Skomentuj

Skip to content